Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Przepisy na sosy do jajek i wędlin - potrawy świąteczne 2017/2018

Sosy wielkanocne do wędlin i jajek

Podobnie jak na Boże Narodzenie, na Święta Wielkanocne w większości polskich domów przygotowuje się różnego rodzaju tradycyjne potrawy. Na pewno jest to żurek, chrzan, potrawy z jajek, jak różnego rodzaju sałatki czy jajka faszerowane, ale także aromatyczne pieczenie, pasztety i wędliny. Mięsa i wędliny, a także jajka na twardo będą jednak smakowały o wiele bardziej, jeśli przygotujemy do nich smaczne sosy. Jakie sosy warto przygotować na Wielkanoc?

Do wędlin i jajek bez wątpienia pasuje sos tatarski. Do jego przygotowania potrzebny nam będzie mały słoiczek majonezu, kilka korniszonów, ząbek czosnku, 2 jajka, pół szklanki marynowanych pieczarek lub innych grzybków z zalewy octowej, 2 łyżki śmietany, łyżeczka musztardy, natka pietruszki, sok z cytryny oraz odrobina cukru.

Jajka gotujemy na twardo w wodzie z dodatkiem soli, po ostygnięciu obieramy je z łupin i bardzo drobno siekamy, podobnie jak grzybki. Korniszony również należy drobno posiekać albo zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Majonez mieszamy ze śmietaną, musztardą, przeciśniętym przez praskę czosnkiem oraz posiekaną natka pietruszki. Wszystkie składniki łączymy dokładnie mieszając i doprawiając cukrem i sokiem z cytryny, a następnie gotowy sos umieszczamy w lodówce, aby smaki się przegryzły.

Wyśmienicie smakuje z wędlinami i jajkami także sos serowy. Składniki potrzebne do jego przygotowania to 100 gramów sera pleśniowego, małe opakowanie naturalnego serka homogenizowanego, kilka łyżek śmietany, sól, pieprz, sok z cytryny oraz koperek. Najpierw ser pleśniowy kroimy na drobne kawałki i mieszamy z serkiem homogenizowanym, śmietaną i sokiem z cytryny. Najlepiej masę zmiksować, będzie wówczas gładka i jednolita. Następnie dodajemy posiekany koperek i znów wszystko mieszamy dodając sól i pieprz do smaku.

Warto przygotować także sos andaluzyjski – potrzeba do tego szklanki majonezu, łyżki stołowej keczupu, 2 średniej wielkości czerwonych papryk, a także soli, pieprzu i trochę cukru. Zaczynamy od umycia, osuszenia i oczyszczenia z gniazd nasiennych papryk. Tak przygotowane papryki bardzo drobno kroimy i dodajemy z majonez i keczup. Wszystko mieszamy doprawiając solą i pieprzem. Keczup można zastąpić także koncentratem pomidorowym, a także dodać do sosu ząbek czosnku. Niektórzy dodają również papryczki chilli lub pieprz Cayenne – jeśli należymy do miłośników pikantnej kuchni, taka wersja na pewno bardziej przypadnie nam do gustu.